سفارش تبلیغ
صبا ویژن

CIPو سرویس ممبران صنعتی

نحوه شستن غشاهای اسمز معکوس:
مخزن شستشو و سایر تجهیزات:
مخزن مخلوط کردن پاک کننده باید از PP ساخته شود. یا فایبرگلاس که در محدوده pH = 12-12 = مقاوم است.
شوینده ها در دمای بین 35-40 درجه سانتیگراد بهترین عملکرد را دارند. وقتی سرعت شستشو کم است دما نباید کمتر از 15 درجه باشد. در برخی موارد ، تجهیزات گرمایش و سرمایش برای کنترل دمای محلول شستشو ضروری است.
حجم مخزن باید به اندازه کافی بزرگ باشد ، تقریباً به اندازه دیافراگم مخزن تحت فشار به اضافه حجم آب خام و لوله های برگشتی.

در فرآیندهای طبیعی درمان ، می توان سطح غشاها را در عناصر اسمز معکوس با استفاده از رسوبات مواد معدنی آلی ، بیولوژیکی ، کلوئیدی و نامحلول مقیاس بندی کرد. رسوبات در طی فرآیندهای تصفیه آب در سطح غشا memb تشکیل می شوند و جریان طبیعی آب نفوذ را کاهش می دهند و یا رد طبیعی نمک را کاهش می دهند. اگر در طی 48 ساعت اول کار ، جریان طبیعی آب تصفیه شده بیش از 10? کاهش یابد یا عبور طبیعی نمک بیش از 10? افزایش یابد یا اختلاف فشار (اختلاف فشار خوراک و فشار محلول غلیظ) بیش از 15? در مقایسه با شرایط استاتیک باشد و مرجع باید افزایش یابد ، انجام فرایند شستشو بر روی غشاها. اگر تمیز کردن به تأخیر بیفتد ، میزان بازیابی عملکرد سیستم به طور مثر کاهش می یابد.شرکت آب پاکسازان

روش های شستشو برای یک موقعیت خاص:
هر شستشو شرایط خاص خود را دارد ، بنابراین بسته به نوع رسوبات توصیه های تمیزکاری خاصی وجود دارد.

رسوب سولفات
روش شستشوی زیر برای سیستمی طراحی شده است که از رسوب سولفات بر روی غشاها رنج می برد. تمیز کردن رسوبات سولفات بسیار دشوار است و اگر تشکیل شود به زودی ظاهر نمی شود ، احتمال حذف خوب این رسوبات بسیار کم است ، افت جریان به طور قابل توجهی بیشتر از تصور است که البته غیر قابل تعویض است. برای تمیز کردن سیستم غشا ، چندین جلسه تمیز کردن و چندین دوره خیساندن لازم است.

به طور کلی ، غشاalهای نمک زدایی اسمز معکوس به دلیل عبور آب خوراک از سطح غشا and و تصفیه آب خام توسط غشا eventually ، در نهایت مسدود می شوند ، ذرات کلوئیدی محلول در آب ، رسوبات و حلال ها. در این حالت ، دستگاه آب شیرین کن کاهش جریان آب تولید شده را تجربه می کند (در آن نفوذ می کند) و به طور کلی با کاهش کارایی دستگاه تصفیه آب مواجه می شود. در این حالت ، یک عمل غشای CIP (تمیز کردن در محل) باید انجام شود.آب پاکسازان

3 عامل مهم برای شستن غشاها:

1- مقدار خروجی TDS را افزایش دهید.
2- تفاوت فشار آب داخل و خارج غشاها (غشا inside داخلی و غشای خارجی)
3- کاهش تولید آب خالص (Permeate).

بهترین زمان برای شستن غشاها:
موارد باید بلافاصله پس از ذکر موارد زیر شسته شوند:
1- کاهش جریان طبیعی آب تولیدی 10 تا 15 درصد
2- کاهش درصد شیرین کننده به میزان 0.5?.
3- افزایش اختلاف فشار بین آب خام و فاضلاب (p? پس از 24 تا 48 ساعت کارکرد دستگاه به 15? حالت اولیه می رسد).
cip غشای اسمز معکوس

روش شستشوی غشایی:
1- مخزن شستشو (CIP) را از آب اسمز معکوس پر کنید. حجم محلول شستشو باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مخزن تحت فشار و لوله های مربوط به آن کاملا پر شود. سپس باید مقدار کامل محلول شستشوی محاسبه شده را به مخزن اضافه کرد تا از طریق میکسر یا پمپ انتقال خوب مخلوط شود تا محلول شستشو قبل از مخلوط شدن کامل وارد مواد نشود.
2- آب باید به سیستم اسمز معکوس تخلیه شود تا از رقت جلوگیری کرده و محلول شستشو با آب باقیمانده در اسمز معکوس مخلوط شود.
انحلال گرما را برای مخلوط شدن کامل فراهم کنید. برای افزایش اثر شستشو ، محلول را طبق دستورالعمل های سازنده مواد شیمیایی گرم کنید. فشار آب ورودی باید حداکثر روی 4.5 بار تنظیم شود.
3- پمپاژ محلول شستشوی گرم شده درون ظرف تحت فشار با جریان کم و فشار کم تا آب باقیمانده ظرف خارج شود. آب خروجی از ظرف را تخلیه کنید تا محلول فیلتر در فاضلاب RO یا لوله های برگشتی مشاهده شود ، که با pH و درجه حرارت محلول فیلتراسیون نشان داده می شود. سپس جریان و فشار مطابق جدول زیر تنظیم می شود. دریچه گاز کاملاً باز است
SEP Membranes Wash
4- پساب را به مخزن محلول شستشو برگردانید تا دما به مقدار تعیین شده برسد.
توجه به هرگونه کدورت در محلول شستشو ، به ویژه هنگامی که محلول قلیایی است ، نشانگر این است که شستشو به خوبی انجام شده است ، در این زمان باید از محلول شستشوی جدید استفاده شود. هنگام استفاده از اسید برای حل بقایای غیر آلی ، pH باید در حین اسید شویی حفظ شود. به درستی تنظیم شده است. اگر pH بیش از 0.5 واحد افزایش یابد ، باید اسید بیشتری اضافه شود.
5- پمپ را خاموش کرده و اجازه دهید تا فرآیند مکش و مایع لباسشویی به غشا نفوذ کند. در برخی موارد ، 1 ساعت زمان نفوذ کافی است ، اما در مواردی که رسوب شدید است ، 10 تا 15 ساعت زمان نفوذ توصیه می شود. برای دستیابی به درجه حرارت بالا در طول مدت طولانی نفوذ محلول ، محلول باید با سرعت کم گردش کند
6- اجازه دهید محلول شستشو با سرعت جریان مشخص شده در جدول به مدت 30 تا 60 دقیقه در غشا ها گردش کند.
7- جریان زیاد رسوبات را از بین می برد. اگر گرفتگی غشا شدید است ، بهتر است میزان جریان محلول شستشو را تا 50? افزایش دهید همانطور که در جدول نشان داده شده است. با افزایش جریان ، ممکن است افت فشار افزایش یابد. حداکثر افت فشار مجاز 20 psi در هر جز component یا 60 psi در مخازن تحت فشار چند جز component است. به منظور جلوگیری از تلسکوپی غشاها ، جریان محلول در حین شستشو باید مشابه زمان کار نرمال سیستم باشد.
8- محلول شستشوی استفاده شده را تخلیه کنید. تجزیه و تحلیل محلول مذکور نوع و مقدار رسوب جدا شده از عناصر غشا و در نتیجه علت انسداد را تعیین می کند.
9. سیستم مطابق با شرایط استاندارد RO را مجدداً راه اندازی می کند. با این حال ، آب حاصل باید طبیعی باشد تا PH و رسانایی طبیعی داشته باشد. محصول را بریزید.
10- در سیستمهای چند مرحله ای یا چند مرحله ای بهتر است هر مرحله را جداگانه بشویید.(آب پاکسازان)

شستشوی شیمیایی غشاهای اسمز معکوس
پاک کننده های اسیدی توانایی حل مواد غیر آلی را دارند مانند پاک کننده های قلیایی و آهن توانایی جداسازی مواد آلی مانند مواد بیولوژیکی را دارند. اسید سولفوریک برای شستشوی فیلم ها توصیه نمی شود زیرا ممکن است سولفات کلسیم را رسوب دهد.
• برای تهیه محلول غشا شوینده ، استفاده از آب فیلتر شده ارجح است ، اما استفاده از آب خام و فیلتر شده نیز امکان پذیر است. آب خام معمولاً دارای خاصیت بافر کننده است ، بنابراین باید از اسیدها یا باز بیشتری استفاده شود تا به pH مورد نظر برسد. PH = 2 برای مواد شوینده اسیدی و pH = 12 برای مواد شوینده اساسی در 30 درجه سانتیگراد. در دمای 35 درجه سانتی گراد محدوده pH 11-11 و در دمای 50 درجه سانتی گراد محدوده pH مجاز 10-10 است.
• اگر سیستم باید بیش از 24 ساعت پس از شستشو خاموش شود.